Derbowy pojedynek 5. kolejki PFL1 poszedł po myśli Tychy Falcons. Tyszanie przed wracającą na trybuny publicznością pokonali Silesia Rebels Katowice 27:12.

Sokoły były zdecydowanym faworytem pojedynku. Przemawiały za nimi niemal wszystkie aspekty – atut własnego boiska, bardzo dobra forma i fakt, że do tej pory jeszcze nie przegrali z Buntownikami.

Spotkanie na Falcons Field rozpoczęło się od kopnięcia miejscowych, ale akcja katowiczan zakończyła się fumble, czyli wypuszczeniem piłki. Skorzystał z tego LaParish Lewis, który przebiegł z przejętą piłką 17 jardów i zaliczył przyłożenie. Próba podwyższenia w wykonaniu Roberta Szmielaka została zablokowana, ale Falcons prowadzili 6:0. Goście w kolejnej akcji byli bliscy wyrównania, ale nie wykorzystali okazji. Kolejne punkty zdobył Jules St. Ge, który zaliczył przyłożenie po 27-jardowej akcji biegowej, a podwyższenie zaliczył Szmielak i miejscowi prowadzili już 13:0.

W drugiej kwarcie Sokoły straciły swojego rozgrywającego – Julesa St. Ge, którego miejsce zajął LaParish Lewis. Tyszanie zmienili nieco styl gry, gdzie zaczęły dominować akcje biegowe. Po jednej z nich LaParish Lewis zdobył kolejne przyłożenie, a podwyższenie Szmielaka dało tyszanom prowadzenie do przerwy 20:0!

W trzeciej kwarcie niewiele się działo, ale emocji nie zabrakło w ostatnich 20 minutach gry. Goście złapali wiatr w żagle i zaczęli odrabiać straty. Dwie akcje biegowe dały 12 punktów, ale ostatnie słowo należało do Sokołów. Konkretniej do LaParisha Lewisa, który zapunktował krótkim biegiem, a wynik ustanowił Szmielak celnym kopnięciem. Tychy Falcons zasłużenie wygrali derbowe starcie z Silesia Rebels 27:12 i utrzymali dominację na Śląsku.

Sokoły kolejny mecz rozegrają za dwa tygodnie, tj. 29 maja. Wówczas zagrają na Falcons Field z Warsaw Mets.

Tychy Falcons – Silesia Rebels Katowice 27:12 (13:0, 7:0, 0:0, 7:12).
I kwarta
6:0 – przyłożenie LaParisha Lewisa po 17-jardowej akcji powrotnej po przejęciu piłki zgubionej przez rywali
13:0 – przyłożenie Julesa St. Ge po 27-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Robert Szmielak)
II kwarta
20:0 – przyłożenie LaParisha Lewisa po 6-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Robert Szmielak)
IV kwarta
20:6 – przyłożenie Ihora Lysenki po 18-jardowej akcji podaniowej po podaniu Jona Mullina
20:12 – przyłożenie Jona Mullina po 2-jardowej akcji biegowej