Tychy Falcons zapisują kolejną kartę historii. Sokoły po wyjazdowej wygranej z Lowlanders Białystok 34:15 awansowali do Polish Bowl XVI. Tyszanie zagrają w wielkim finale najwyższego szczebla rozgrywkowego futbolu amerykańskiego.

Pojedynek w Białymstoku był idealnym odzwierciedleniem historii Tychy Falcons. Sokoły przechodziły przez nie jedną burzę, by ostatecznie dzięki pasji i zaangażowaniu wielu ludzi dojść do historycznego finału PLF1.

Półfinałowe starcie tyszanie rozpoczęli przyłożeniem Grzegorza Dominika po 48-jardowej akcji podaniowej. Idealnym podaniem przy tej akcji popisał się wracający po kontuzji Gabriel Losada. Podwyższenie było dziełem niezawodnego Roberta Szmielaka i na tablicy wyników było 7:0. Choć defensywa Sokołów spisywała się bardzo dobrze, to gospodarze zaliczyli touchdown, ale podwyższenie nie przyniosło wyrównania. Odpowiedź tyszan została zablokowana, a „Ludzie z Nizin” kopnięciem z pola zdobyli trzy punkty i wyszli na prowadzenie.

Po zmianie stron Falcons dzięki drugiemu przyłożeniu Dominika wyszli na prowadzenie, którego do końca meczu już nie oddali. Tyszanie tym razem próbowali dwupunktowego podwyższenia, ale sztuka ta im się nie udała. W trzeciej kwarcie Gabriel Losada podawał, natomiast Mateusz Patalas, a później Dominik Niedziela zaliczyli przyłożenia i przed decydującą partią Sokoły prowadziły 27:9.

Emocje trzeciej kwarty to nie tylko poczynania zawodników, ale i problemy z pogodą. Sędziowie bowiem z powodu burzy musieli zarządzić 20-minutą przerwę. po wznowieniu gry i zaliczeniu touchdownu przez Niedzielę ponownie mecz został przerwany. Tym razem jednak na aż godzinę!

W czwartej kwarcie miejscowi próbowali wrócić do gry. Udało im się zaliczyć przyłożenie, ale ostatnie słowo należało do rozpędzonych Falcons. Jan Szweja po 29-jardowej akcji biegowej zaliczył przyłożenie, a Robert Szmielak podwyższył za jeden. Tyski zespół pokazał charakter i po kapitalnym meczu wygrał w pełni zasłużenie i awansował do finału rozgrywek. Mecz o mistrzostwo Polski czyli Polish Bowl rozegrany zostanie 17 lipca o godz. 14:00 w Ząbkach. Rywalem Falcons będzie ekipa Bydgoszcz Archers.

Lowlanders Białystok – Tychy Falcons 15:34 (9:7, 0:6, 0:14, 6:7)
I kwarta
0:7 – przyłożenie Grzegorza Dominika po 48-jardowej akcji po podaniu Gabriela Losady (podwyższenie za jeden punkt Robert Szmielak)
6:7 – przyłożenie Benjamina Lolmede po 28-jardowej akcji po podaniu Derricka Evansa
9:7 – 23-jardowe kopnięcie z pola Piotra Pamulaka
II kwarta
9:13 – przyłożenie Grzegorza Dominika po 34-jardowej akcji po podaniu Gabriela Losady
III kwarta
9:20 – przyłożenie Mateusza Patalasa po 35-jardowej akcji po podaniu Gabriela Losady (podwyższenie za jeden punkt Robert Szmielak)
9:27 – przyłożenie Dominika Niedzieli po 5-jardowej akcji po podaniu Gabriela Losady (podwyższenie za jeden punkt Robert Szmielak)
IV kwarta
15:27 – przyłożenie Piotra Pamulaka po 30-jardowej akcji po podaniu Derricka Evansa
15:34 – przyłożenie Jana Szweja po 29-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Robert Szmielak)