Górniczy Klub Sportowy Tychy upamiętni górników z kopalni Piast, którzy strajkowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Do obchodów dołączyli też kibice.

Ponad tysiąc górników strajkowało 650 metrów pod ziemią i był to najdłuższy protest w powojennej historii górnictwa. Trwało to dwa tygodnie i na stałe wpisały się w karty historii. W tym roku mija 40 lat od tych dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w dniach 14-28 grudnia 1981 roku.

GKS Tychy ma górnicze korzenie, bowiem wiele osób związanych zarówno z hokejem, jak i piłką nożną pracowały właśnie na Kopani Piast i Ziemowit. Klub postanowił więc włączyć się do obchodów i w ten sposób upamiętnić górników biorących udział w strajku.

Do 40-lecia dołączyli kibice, którzy dzisiaj (czwartek, 30.09.) zapraszają do ośrodka Kibice Razem GKS Tychy na Stadionie Miejskim. O godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z bohaterami protestu, którzy przypomną te wydarzenia.

Głównym punktem obchodów będzie jednak jutrzejsze spotkanie GKS Tychy z Re-Plast Unią Oświęcim. Oba zespoły wystąpią w jubileuszowych koszulkach, a całe wydarzenie będzie zorganizowane w górniczym charakterze. Początek meczu o godz. 18:00.