Wczoraj zmarł jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy – Zygmunt Hanusik. Miał 76 lat i odszedł w szpitalu w Katowicach-Ochojcu.

Legendarny kolarz czterokrotnie wystartował w Wyścigu Pokoju w latach jego największej świetności. W 1970 roku zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W tym samym roku został mistrzem Polski, a dwa lata później brązowym medalistą.

W 1968 roku startował w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku. Brał udział też w wielu wyścigach zagranicznych, m.in. wygrał wyścig Dookoła Algierii (1970 rok) i Tour du Loir et Cher (1972). W 1971 roku był drugi w klasyfikacji generalnej wyścigu Dookoła Bułgarii i w wyścigu o Wielką Nagrodę Annaby.

Po zakończeniu kariery utworzył klub Amico Tychy, w barwach którego startował m.in. Sławomir Kohut (olimpijczyk z Aten i kilkukrotny medalista mistrzostw Polski). Następnie „Zyga” powołał do życia Kolarskie Towarzystwo Sportowe. Organizował też wyścigi – „4 Asy Fiata” (swego czasu jedna z największych imprez w kalendarzu PZKol), a także Tyskie Kryterium Fiata.

Odszedł wybitny Sportowiec i wspaniały Człowiek. Cześć Jego pamięci!