Tradycyjnie w Tychach rozegrany zostanie bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Będzie to już dziewiąta edycja zawodów.

W związku z pandemią przesunięty został termin rozgrywania biegu. Do tej pory zawody odbywały się na przełomie lutego i marca, ale w tym roku Tropem Wilczym zaplanowano na 16 maja.

Zmiana terminu kierowana jest przede wszystkim bezpieczeństwem uczestników. – Podjęliśmy chyba najwłaściwszą decyzję, bo chcemy żeby bieg się odbył, a wszelkie ograniczenia uniemożliwiłyby to w pierwotnym terminie. Dlatego wydaje się, że maj będzie dobrym momentem, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych – mówi koordynator tyskiej edycji, Ireneusz Ruchała.

Organizatorem Biegu Tropem Wilczym w Tychach są kibice GKS Tychy oraz Stowarzyszenie 43-100 Sport. Od 2014 roku obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mocno się „rozbudowały”. Początkowo było to skromne zebranie się pod pomnikiem Grota Roweckiego, później w latach 2014 i 2015 obchody przeniesiono na Plac Baczyńskiego, gdzie zamontowana została pamiątkowa tablica. Wówczas dzięki wsparciu m.in. Prezydenta Miasta Andrzeja Dziuby, Miejskiego Centrum Kultury, MOSiR-u, WKU i grupy rekonstrukcyjnej Arkadiusza Domińca odbyły się bitewne rekonstrukcje z lat 1944 – 1963.

Od 2016 roku, po nawiązaniu współpracy z „Wolność i Demokracja”, organizowany jest Bieg „Tropem Wilczym” wzdłuż brzegów Jeziora Paprocańskiego. Odbywał się on na dwóch dystansach – 1963 metry oraz 6,4 km (pętla wkoło jeziora). – W tym roku, zgodnie z sugestią biegaczy dłuższy dystans zmienimy na 10 km. Nie zabraknie też różnych atrakcji na dzieci i młodzieży, a także postaramy się o kolejny występ grupy rekonstrukcyjnej – mówi Ruchała.

Nie ruszyły jeszcze zapisy do biegu, a wszelkich szczegółów udziela koordynator – Ireneusz Ruchała, kom. 507 382 376.