Zespół Pioniera Tychy zajął trzecie miejsce podczas XIII Mistrzostw Polski Amatorów (MPA) w hokeju na lodzie. Tyszanie zgarnęli również kilka nagród indywidualnych.

Zawody były rozgrywane w gdańskiej Hali Olivia przez cztery dni a wystartowało w nich aż 16 zespołów. Tychy reprezentowane były przez ekipę Pioniera.

Turniej pokazał, że najlepiej spośród polskich amatorskich zespołów hokejowych radzą sobie zespoły ze Śląska i Trójmiasta. Fenomenalnie przez fazę grupową przeszedł Pionier Tychy, który nie poniósł porażki. Tyszanie dopiero w półfinale musieli uznać wyższość zespołu Mad Dogs Sopot, który wygrał 1:0. Bramka ta była na tyle kontrowersyjna, że potrzebna była analiza video do jej uznania. W drugim półfinale Śląsko-Pomorskim Sigma Katowice pokonała 1:0 GKH Gdynia.

W małym finale Pionier Tychy zdecydowanie przeważał i w pełni zasłużenie pokonał gdynian 6:0. Był to mecz, w którym osiągnięto największa różnicę bramkową. Mistrzostwo Polski ostatecznie zdobyła drużyna Sigmy, która pokonała po dogrywce 4:3 „Szalone Psy”.

– Poziom hokeja amatorskiego z roku na rok jest coraz wyższy. Obserwujemy też zmiany na hokejowej mapie Polski. Nowe drużyny awansują, dotychczasowi liderzy spadają – to zwiększa atrakcyjność, a dodatkowo przyjęty przez nas system rozgrywek powoduje, że wszystkie z ponad 30 rozegranych spotkań były meczami o stawkę, dlatego do ostatnich sekund obserwowaliśmy zaciętą walkę – podsumowuje Sławomir Turos, prezes Federacji Amatorskich Drużyn Hokeja.

Końcowa klasyfikacja XIII Mistrzostw Polski Amatorów w Hokeju na Lodzie w sezonie 2013/2014: