Hokeiści GKS Tychy przełamali półfinałową niemoc i wygrali w Oświęcimiu decydujące starcie z Tauron Re-Plast Unią. Tyszanie pokonali rywali 2:1 i zagrają w wielkim finale.

W półfinałowych meczach między GKS Tychy i Unią Oświęcim do tej pory górą byli gospodarze. To stawiało w uprzywilejowanej pozycji oświęcimian.

Biało-niebiescy też na początku meczu stanęli przed doskonałą okazją na otwarcie wyniku. Jednak grając w przewadze nie potrafili pokonać Tomáša Fučíka, który tego dnia okazał się prawdziwym murem. Czeski bramkarz był podporą tyskiej defensywy. Z przewagą zawodnika grali też podopieczni Andrieja Sidorienki, ale również nie zdołali jej wykorzystać, choć doskonałą okazję miał Jean Dupuy.

W siódmej min. tyska obrona skapitulowała, a krążek w bramce Fučíka ulokował Wanat sprytnie trącając go tuż przed bramkarzem GKS. Unia utrzymała prowadzenie do końca pierwszej tercji, choć GKS Tychy z minuty na minutę atakował coraz groźniej. Po zmianie stron doskonałą szansę na podwyższenie prowadzenia miał Szczechura, ale nie zdołał wpisać się na listę strzelców.

W sporcie jednak bywa tak, że zmarnowane okazje lubią się mścić. Tak też było i tym razem, a GKS Tychy wyrównał w 33. min. za sprawą Alexandra Boivina. Pięć min. później „Trójkolorowi” „uciszyli” oświęcimskich kibiców i objęli prowadzenie. Sytuację sam na sam wykorzystał Roman Szturc. To trafienie podcięło skrzydła miejscowym, którzy mimo ataków nie potrafili już znaleźć sposobu na doskonałego w bramce Tomáša Fučíka. Miejscowi w trzeciej tercji oddali aż 17 celnych strzałów, ale nie pokonali 29-letniego bramkarza i to GKS Tychy wywalczył przepustkę do wielkiego finału.

TAURON Re-Plast Unia Oświęcim – GKS Tychy 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
1:0 Dariusz Wanat – Tommi Laakso (06:52),
1:1 Alexandre Boivin – Bartosz Ciura, Jean Dupuy (31:42),
1:2 Roman Szturc – Filip Komorski, Olaf Bizacki (36:45),

GKS Tychy: T. Fučík – B. Pociecha, O. Kaskinen, O. Šedivý, F. Komorski, R. Szturc (2)- E. Bagin, O. Bizacki, M. Gościński, F. Starzyński, B. Jeziorski – A. Younan, A. Nilsson (2), C. Mroczkowski, A. Boivin, J. Dupuy (2)- B. Ciura (2);J. Juhola, R. Galant, S. Marzec orazM. Ubowski.
Trener: Andriej Sidorienko